Logo WMS




Dlaczego Linux zamiast Windows ?



Linux jest otwartą platformą systemową cenioną ze względu na swą niezawodność i skalowalność oraz niski koszt użytkowania. Jest on pewną odmianą systemu UNIX, który powstał w 1965 r. Został on po raz pierwszy udostępniony przez jego autora Linusa Tarvaldsa w roku 1991 na uniwersytecie w Helsinkach. W miarę jak do jego rozbudowy przyłączali się programiści z całego świata, którzy zaczęli adoptować do jego potrzeb programy i rozwiązania znane z komercyjnych wersji UNIX-a, Linux staje się najszybciej rozwijanym systemem operacyjnym.




Skąd bierze się taka ogromna popularność Linuxa ?

Jedną z najważniejszych przyczyn jest jego powszechna dostępność. Linux jest bowiem systemem spolszczonym i całkowicie bezpłatnym. To że Linux rozprowadzany jest za darmo, nie oznacza że jest produktem gorszym od Windows. Wykorzystuje się tu nowy model biznesowy, polegający na bezpłatnej dystrybucji oprogramowania. Linux jest objęty prawami autorskimi które zostały zebrane w tzw. licencji GNU GPL. Pozwala one na użytkowanie i dystrybucję oprogramowania każdemu, kto ma na to ochotę.

Drugą przyczyną jest jego atrakcyjność jako systemu UNIX-owego. Cokolwiek by mówili ludzie związani z firmą Microsoft, UNIX był zawsze wydajniejszy niż Windows a Linux jako jego odmiana potrafi lepiej wykorzystywać możliwości szybkich procesorów. Wielozadaniowość i wielowątkowość zostały stworzone dla systemu UNIX, a Windows tylko to naśladuje przez co jest systemem o dużej awaryjności.




Aplikacje biurowe pod Linuxa

Innym powodem popularności Linuxa jest liczba bezpłatnych aplikacji. Aplikacje te nie są tylko programami zapewniającymi podstawową funkcjonalność systemu ale są to aplikacje, które śmiało mogą konkurować z programami sprzedawanymi za ogromne pieniądze, przeznaczone dla systemu Windows. Wielu użytkowników komputerów osobistych do niedawna nie decydowało się na przejście na Linux ze względu na brak dobrego pakietu z oprogramowaniem biurowym.Utrzymywało to Windows i MS Office na niezagrożonej pozycji. Wraz z pojawieniem się bezpłatnych pakietów biurowych StarOffice, OpenOffice i KOffice, bezpłatnych pakietów internetowych takich jak Netscape , Opera czy Mozilla oraz bezpłatnych przeglądarek PDF takich jak Acrobat Reader czy KGhostView, pojawiła się w pełni konkurencyjna i spolszczona platforma biurowa oparta na systemie Linux.

StarOffice firmy Sun Microsystems oraz OpenOffice to profesjonalnie opracowane, uwzględniające potrzeby poza zwykłe domowe zastosowanie, zgodne z większością uznanych standardów i spolszczone zestawy programów biurowych. A nawet więcej: StarOffice to kompletne środowisko pracy dla systemu Linux. Pakiet oferuje nam kompletne środowisko pracy, z własnym pulpitem, bogatym asortymentem oprogramowanie biurowego i internetowego. Do dyspozycji mamy następujące aplikacje : edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do grafiki prezentacyjnej, program do grafiki wektorowej, terminarze, przeglądarkę HTML, program do tworzenia stron HTML, klienta poczty elektronicznej, klienta baz danych, książkę adresową, edytor równań i wykresów, słowniki, programy do wysyłania fax-ów i inne.

Rozprowadzany wraz z managerem okien KDE, KOffice jest wygodnym i łatwym w obsłudze zestawem programów biurowych, który powinni docenić użytkownicy nie potrzebujący na co dzień bardzo rozbudowanego oprogramowania. W skład KOffice-a wchodzą : edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji, programy graficzne, edytor równań, terminarze, przeglądarka internetowa, klient poczty, książki adresowe, przeglądarki ps/pdf, programy do obsługi fax-u i inne.

W Linuxie (w standardowej instalacji) jednym z ciekawszych programów do obróbki grafiki wektorowej i rastrowej jest GIMP. Oferuje on niezwykłą mnogość opcji porównywalną z CorelDRAW lub PaintshopPro.

Pakiet oprogramowania biurowego pod Linux, pozwala na wykonywanie wszelkich typowych prac z jakimi spotykamy się w codziennej pracy. Główne zalety takiego kompleksowego rozwiązania to jednolitość sposobu obsługi wszystkich jego komponentów oraz łatwa wymienialność danych między nimi. Dzięki temu nie musimy uczyć się o podstaw każdej aplikacji z osobna. Do niedawna standard dla tego typu oprogramowania wyznaczał Microsoft Office. Pojawienie się produktu firmy Sun Microsystems dało szansę przełamania tych tendencji. Przyczyn sukcesu należy upatrywać w podobnym wyglądzie i obsłudze poszczególnych programów pakietu StarOffice z programami pakietu MS Office, zapewnia najlepszą kompatybilność plików StarOffice z plikami w formatach MS Office oraz nie bez znaczenia jest to że StarOffice udostępniany jest on całkowicie nieodpłatnie. Pakiet jest łatwy do wdrożenia i dostosowywania do specyficznych potrzeb użytkownika.

Narzędzia biurowe i Internet-owe Linux-a i innych systemów operacyjnych (dokument html)




Linux w Waszej sieci komputerowej

Pomiędzy komputerami z systemem Linux i Windows możliwa jest wymiana plików z edytorów tekstów, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji , programów graficzne , bazy danych i innych. Dzięki temu jest możliwość dobrej współpracy pomiędzy systemami oraz stopniowego zastępowania systemu Windows przez Linux.

Komunikacja sieciowa komputerów linuxowych z innymi rodzajami komputerów opartych na Windows, Novell czy UNIX nie nastręcza żadnych trudności ani dodatkowych kosztów.

Linux jest też doskonały jako serwer plików i drukarek, serwer Internet-owy, serwer baz danych SQL oraz serwer aplikacji (wszystkie wymienione serwery są wbudowane w Linuxa). Linux pod tym względem nie jest gorszy od Windows NT/2000 czy Novell.

Porównanie Linux z innymi systemami operacyjnymi (dokument html)

Linux nadaje się też doskonale jako router i/lub firewall. Umożliwia trasowanie statyczne jak i dynamiczne (RIP, OSPF, BGP), translację adresów (NAT) i portów (PAT), filtrację pakietów (SPF, SPI), kształtowanie pasma (TC) i zapobieganie zatorom (GRED, TBF, CBQ, HTB), IDS, DHCP, Proxy, tunelowanie (IP-IP, GRE). Wszystkie wymienione usługi są wbudowane w jądro Linuxa. Pod tym względem Linux posiada możliwości i wydajność porównywalną z routerami Cisco.

Porównanie zaawansowanych możliwości Linux-a jako routera z innymi systemami operacyjnymi (dokument pdf)




Tylko dla programistów C++ i Delphi

Od początku istnienia platformy Linux tworzenie aplikacji w ogólnodostępnych narzędziach było nie lada wyzwaniem. Tradycyjne narzędzia są trudne do opanowania i nie oferują produktywności. Kylix to zmienia. Udostępnia on programistom pracującym w systemie Linux wysokowydajne, zintegrowane środowisko programistyczne oparte o języki C/C++ oraz Delphi Pascal do szybkiego tworzenia aplikacji. Tworzenie rozwiązań GUI, aplikacji bazodanowych, internetowych jest teraz znacznie szybsze i prostsze. Wraz z dalszym rozwojem platformy Linux oraz wzrostem jej znaczenia dla rynku korporacyjnego tworzenie aplikacji w środowisku Kylix skróci czas ich dostarczania na rynek oraz spowoduje, iż będą bardziej niezawodne i jeszcze wydajniejsze.

Borland Kylix udostępnia języki programowania ANSI/ISO C++ oraz Delphi Pascal dwa potężne, obiektowe rozwiązania językowe w jednym pakiecie! Dzięki wsparciu dla pełnego standardu ANSI/ISO C++, Kylix umożliwia wykorzystania istniejącego kodu w języku C++ oraz umiejętności programistów. Zarówno zintegrowany kompilator C/C++ jak i Delphi to wysokowydajne kompilatory kodu natywnego, które znacząco skrócą czas budowania aplikacji oraz będą tworzyć niewielkie oraz szybkie w działaniu pliki wykonywalne na platformę Linux.

Środowiska Borland C++Builder i Borland Delphi służą do budowania aplikacji dla platformy Windows, które mogą zostać z łatwością przekompilowane w środowisku Borland Kylix dla platformy Linux i odwrotnie. Kylix może zostać wykorzystany do tworzenia aplikacji działających na wielu platformach, co daje nam niezależność aplikacji od systemu operacyjnego.

Kylix pozwalając na szybki dostęp do serwerów IBM DB2, Informix, Borland InterBase, MySQL, PostgreSQL oraz Oracle.




Dlaczego warto zainteresować się Linuxem ?

Popularność Linuxa rośnie w wielkim tempie. Liczba spolszczonych pakietów biurowych, graficznych czy muzycznych wzrasta a ich jakość nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Posługiwanie się Linuxem stało się tak łatwe jak posługiwanie się Windows a różnorodność managerów okien i nakładek na programy, wyeliminowały konieczność wprowadzania poleceń z klawiatury.

Dzisiaj każda licząca się w branży IT firma (np: Oracle, IBM, Borland, Sun, Adobe, Netscape) tworzy lub przenosi swoje aplikacje do Linux. Przenoszenie aplikacji z Windows do Linux spotęgowało pojawienie się Borland Kylix czyli Delphi pod Linux. Połączone zostało środowisko szybkiego tworzenia aplikacji wizualnych - Delphi - z wydajną i bardzo stabilną platformą operacyjną Linux.

Jeżeli oczekujecie od swojego sprzętu większej wydajności niż może dać Wam Windows to Linux jest systemem najbardziej odpowiednim i może w pełni zastąpić Windows.


Linuxowi zaufało już wiele wielkich firma takich jak :




Jak wygląda Linux i jego bezpłatne aplikacje ?




Pulpit systemu operacyjnego Linux KDE - (GIF 170 KB)

Graficzne konfigurowanie systemu Linux poprzez Centrum Sterowania - (GIF 52 KB)

Graficzne monitorowanie systemu Linux poprzez Strażnika Systemu - (GIF 64 KB)

Konfigurowanie graficznego środowiska pracy poprzez Centrum Sterowania KDE - (GIF 95 KB)

WEB-owe konfigurowanie i administrowanie systemu Linux poprzez Webmin-a - (GIF 55 KB)




Edytor tekstu pakietu StarOffice / OpenOffice - (GIF 32 KB)

Edytor tekstu pakietu KOffice - (GIF 60 KB)

Arkusz kalkulacyjny pakietu StarOffice / OpenOffice - (GIF 32 KB)

Arkusz kalkulacyjny pakietu KOffice - (GIF 60 KB)

Program graficzny GIMP - (GIF 125 KB)

Przeglądarką stron WWW Mozilla - (GIF 56 KB)

Przeglądarką dokumentów PDF Acrobat Reader - (GIF 104 KB)

Manager Plików XWinCommander - (GIF 46 KB)

Środowisko dla programistów Borland Kylix - (GIF 48 KB)




Porównania możliwości i kosztów eksploatacji poszczególnych produktów


W pliku koszty.doc , znajduje się 5 przykładów prezentujących wysokość ponoszonych kosztów przy eksploatacji systemów Windows i Linux.




Skorzystajcie Państwo z nowych możliwości jakie daje dzisiejsza informatyka.

Dziś już nie trzeba wydawać dużych pieniędzy na systemy operacyjne i programy biurowe.





Strona główna
http://www.wojdas.24x7.pl
e-mail :
wojdas@24x7.pl


office tel./fax
+48 77 4367042
mobil tel.
+48 602 759783

Strona utworzona dnia
15 pazdziernika 2001 r.
ostatnia aktualizacja
24 czerwiec 2003 r.
przez CikSoft Prudnik
tel./fax +48 77 4367042
GSM: +48 602 759783